Yağ Enjeksiyonu

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://gokhantemiz.com/wp-content/uploads/2022/10/yuze-yag-enjeksiyonu-2.jpg

Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu, kişinin kendi vücudundan alınan yağların bir takım işlemlerden geçirildikten sonra ihtiyaç olan bölgelere verilmesi işlemidir. Aslında yağ enjeksiyonu Plastik Cerrahide 1890 ‘lı yıllardan beri kullanılmaktadır. Ancak bu işlemin yaygın olarak kullanılmaya başlanması ve popülerleşmesi 2000 li yılların başında meydana gelmiştir. Daha önceleri yağ enjeksiyonu ile devamlı olarak istenen sonuçlara ulaşılamaması bu işlemin yaygınlaşmasını önlemiştir. Günümüzde gelişen teknolojinin yardımı ile üretilen özel aletler ve bu konuyla yoğun ilgilenen hekimlerin teknik işlemleri net bir şekilde ortaya koyması yağ enjeksiyonunun başarısını ve devamlılığını sağlamıştır. Bu gelişmeler sayesinde yağ enjeksiyonu bu işlemdeki teknik detayları dikkate alan bütün cerrahlar tarafından iyi sonuç alınabilen bir ameliyata dönüşmüştür.

Yağ Enjeksiyonu Neden Faydalıdır?

Bazen fazla miktarda birikip, günlük hayatta bizi mutsuz etse de yağ dokusu deyip geçmemek lazım bu dokunun faydalı özellikleri de mevcuttur. Yağ dokusunu eşsiz kılan aslında kök hücre bakımından çok zengin olmasıdır. Yağ dokusu kök hücre yönünden o kadar zengindir ki, aynı miktardaki kemik iliğinin 5-50 katı kök hücre içerir. Bazı çalışmalarda çok daha büyük oranlar ortaya konmuştur. Bu rakamlar size şaşırtıcı gelse de çalışmalarla kanıtlanmış rakamlardır. Yağ dokusu yoğun miktarda içerdiği kök hücreler sayesinde verildiği bölgede sıradan dolgu malzemesi gibi davranmaz orada kan dolaşımını arttırır, onarıcı ve gençleştirici etki gösterir. Bu etkiler yanmış veya yaralanmış bir bölgeye verildiğinde ana tedavi amacımızı oluştururken yanak bölgesine dolgu amaçlı verdiğimizde dolguya ek olarak o bölgedeki deri dokusunu canlandırması ve gençleştirmesi de arzu edilenin de ötesindedir.

Yağ Enjeksiyonun Kalıcılığı Neye Bağlıdır?

Yağ enjeksiyonu ile enjekte edilen yağların bir kısmı vücudunuzda kalıcı olarak yaşar. Bu yaşama oranı birçok faktöre bağlıdır. Alıcı dokunun kalitesi, verilen miktar, alıcı bölgenin özellikleri, kişinin sigara içip içmediği ve cerrahi teknikler gibi. Dolayısıyla yağ enjeksiyonu ile ilgili en büyük sorun kalıcılığıdır. Yukarıda da söylediğim gibi günümüzde gelişen teknolojinin yardımı ile üretilen özel aletler ve bu konuyla yoğun ilgilenen hekimlerin teknik işlemleri net bir şekilde ortaya koyması yağ enjeksiyonunun başarısını ve devamlılığını sağlamıştır. Buna bağlı olarak tabi ki hastaların hedefleri doğrultusunda bazen yağ enjeksiyonu işlemini bir veya iki kez tekrarlamak gerekebilir. Ancak bu durumda unutulmaması gereken her enjeksiyondan fayda gördüğünüzdür. Bununla birlikte 2 seans planlayıp, hastalarımızın tatmin olması üzerine tek seansta sonlandırdığımız bir çok işlem de mevcuttur.

Yağ Enjeksiyonu Neden Çok Yaygın Kullanılmaktadır?

Yukarıda anlattığım faydalı özelliklerine ek olarak yağ dokusu birçok kişinin kendi vücudunda bulunan doğal olarak bol miktarda bulunur ve kesinlikle reaksiyon yapmaz. Ayrıca alınması ve ulaşılması kolaydır, ağrılı değildir ve bir çok insanda bol miktarda bulunur. Kullanım alanları çok yaygındır. Dolgu maddesi olarak kullanılabildiği gibi kamuflaj amaçlı da kullanılabilir. Küçük veya büyük hacimlerde kullanılabilir. Büyük hacimlerde kullanılarak uygun hastalarda kalça ve meme protezi kullanım gerekliliğini ortadan kaldırabilir.

Kullanım Alanları

• Yanak dolgunlaştırma

• Üst ve alt göz kapaklarındaki çukurlukları doldurarak daha genç bir görünüm sağlama

• Şakak dolgunlaştırma

• Yüzdeki derin çizgileri doldurarak yaşlılık belirtilerini azaltma

• Çene ucunu belirginleştirme

• Dudak büyütme

• Popo büyütme ve şekillendirme

• Meme büyütme

• Meme protezi sonrası oluşan kapsül kontraktürü

ile ilgili sorunları giderme

• Bacak kalınlaştırma

• Ellerde oluşan yaşlılık belirtilerini giderme

• Liposuction sonrasında oluşan çökmeleri düzeltme

• Yanığa bağlı kabarık izleri azaltma

• Eskiden oluşmuş izlere bağlı çukurlukları doldurma

Yağ dokusu günümüzün en ideal dolgu materyalidir. Kalıcı olması, bol miktarda bulunması, kendi vücudunuza ait olması ve doku onarıcı etkisi diğer yapay dolgularla karşılaştırıldığında en önemli avantajıdır. Diğer dolgulara göre tek dezavantajı alınması için cerrahi bir işlem gerektirmesidir. Yine de avantajları göz önünde bulundurulduğunda yağ enjeksiyonunu yapay dolgulara öneririm. Çok büyük miktarda alınması gerekmediği sürece lokal anestezi ile yapılabilir. İşlem sonrası fazla ağrı yoktur ve oluşabilecek morluk ve şişlikler 5 günde geçer.