Dolgu Uygulaması

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://gokhantemiz.com/wp-content/uploads/2022/10/dolgu-1.jpg

Dolgu Maddeleri

Günümüzde güzelleşmek amaçlı dolgu malzemeleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda gelişen teknolojinin olanaklarından faydalanılarak bir çok çeşit ve amaçla farklı dolgu maddeleri üretilmiştir. Genel olarak dolguların ana maddesi hyaluronik asit denilen insan vücudunda bulunan bir maddedir. Hyalurunik asit FDA ve CE onayları bulunan iğneye bağlı kızarıklık ve hafif şişlik dışında yan etkisi bulunmayan sistemik yan etkileri olmayan güvenli bir maddedir. Dolgular kullanımı çok kolaydır. İşlem süresi genellikle 10 -15 dakikadır. İşlem için anestezi gerekmez. İşlemden yarım saat önce lokal anestezik kremlerin sürülmesi yeterlidir. İşlemden sonra pansuman veya özel bir bakım gerekmez ve iz kalmaz. Bütün bu özellikler kullanımını çok yaygınlaştırmıştır. Kullanım yeri ve dolgunun özelliklerine bağlı olarak dolgunun kalıcılığı genellikle 6 ay ile 14 ay arasında değişebilir. Bu kalıcılık süresi kişilerin arasında da değişebilir. Ayrıca daha uzun etkili dolgu maddeleri de vardır.

Dolguların Kullanım Alanları

Yüz güzelliğinin en önemli özelliklerinden biri de hacimdir. Dolgun dudaklar ve yanaklar, çıkık elmacık kemikleri ve çene insan yüzünü daha çekici kılan özelliklerdir. Dolguların en sık kullanım alanı yüze hacim vermektir.

Dolgular ince ve derin kırışıklıkları azaltmak dolguların diğer yaygın bir kullanım alanıdır. İnce kırışıklıkları azaltmak için deri içine daha derin kırışıklıkları azaltmak için derinin altına dolgu maddeleri enjekte edilebilir.

Dolguların ana maddesi olan hyaluronik asit çok güçlü bir su tutucudur. Bu özelliği ile derinin daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Bazı yeni dolgu cinslerinde bir takım antioksidan maddeler de eklenerek dolguların cildi canlandırıcı özellikleri ortaya çıkmıştır.

Dolgulların kullanım alanlarını listelersek

• Yanaklara ve yüze hacim vermek

• Dudak kalınlaştırma

• Çene ucunu daha çıkıntılı hale getirme veya isteğe bağlı daha oval yapma

• Yüzdeki ince ve derin kırışıklıkları düzeltme

• Cilde daha canlı ve dinç görünüm verme

• Göz yaşı oluğu deformitesini düzeltme ( alt göz kapağının buruna yakın kısmındaki belirgin çöküklük

• Nazolabial çizgiyi ( yanak çizgisi) azaltma

• Sivilce ve diğer izleri azaltma

• Ellerdeki kırışıklıkları azaltma

Dolgu Kullanımı ile İlgili Düşüncelerim

Dolgu maddeleri her ne kadar basit gibi görünse de güzellik için son derece güçlü silahlardır. Kullanım kolaylığı ve ürün çeşitliliği bu maddeleri maalesef çok daha tehlikeli hale getirmiştir. Bu tehlikenin en temelde 2 boyutu vardır. Birincisi kullanılan maddenin cinsi ve kalitesidir. Her geçen gün piyasaya yeni maddeler ve bir takım kaçak ürünler sürülmektedir. Bu ürünlerin sürülmesinin ana amacı işlemi ucuzlatmaktır. Ancak güvenliği tartışmalı ucuz ürünler yukarıda anlattığım gibi güvenli değildir hatta bazıları çok da zararlı olabilir ve hayatınızı zindan edebilir.

Diğer bir tehlike bu ürünlerin kullanım kolaylığı bu işi uygulamaya yetkin kişiler dışında bir çok doktor ve doktor bile olmayan kişiler tarafından yaygın kullanımlarıdır. Dolgular güzellik için kullanılan etkili silahlardır. O yüzden dolguların en çok yapan değilde iyi bir estetik anlayışa sahip bir doktor tarafından yapılması çok önemlidir. 0,1ml lik fazla ya da eksik yapma ya da hangi kişide yüzünün neresine yapılırsa nasıl bir etki oluşturacağı çok önemlidir. Bu noktada iyi bir estetik anlayışa sahip olmadan yapılan abartılı dolgu uygulamaları ülkemizde bir çok ünlüde ve hatta burada isim vermekten kaçınıyorum dünyaca ünlü kişilerde görülmekte. İşin daha acısı bu insanlar kendilerine yapılan uygulamanın kendilerini güzelleştirdiğini zannetmektedirler. Yani bu kişilerle uygulayıcıları arasında maalesef sadece kendilerinin beğendiği farklı bir güzellik konsepti oluşmuştur. Bir Plastik Cerrahi Uzmanı olarak sizi temin ederim ki her ne kadar güzellik göreceli de olsa o kadar göreceli değildir. Sonuçta güzellik o kadar basit ele geçen bir kavram değildir ve güzelliğin ana unsuru sadece hacim değildir öyle olsa en yanağı dolgun olan herhalde en güzel olurdu. Bir yüzün güzel görünmesi yüzdeki oluşumların birbiri ile olan harmonisine ve orantısına, bu oluşumların oluşturduğu ışık ve gölgelenmelerin karşı tarafta bıraktığı hisse bağlı oluşur.

Bu yüzden size tavsiyem dolgularınızı estetik algısı gerçekten gelişmiş bir doktora yaptırmanız. Plastik cerrahlar devamı estetikle uğraştığı için yüzde yaptıkları ameliyatlarla şekil değişikleri ve bunların oluşturacağı görünümü gözlemleyerek estetik konseptini ve hayal gücünü geliştirdikleri için avantajlılar. Tabi ki bütün Plastik Cerrahlar da bir değil ancak size tavsiyem dolgu yaptırmadan önce doktorunuzun estetik konseptlere olan hakimiyetinden emin olun.