Meme Küçültme

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://gokhantemiz.com/wp-content/uploads/2022/10/meme-kucultme5d81f1c5caf70-1.png

Meme Küçültme Ameliyatı

Memelerin kişiyi rahatsız edecek boyutlara ulaşması toplumumuzda sık karşılaşılan sorunlardandır. Bu rahatsızlığı sadece estetik bir problem olarak değerlendirmemek gerekir, omuz ağrıları, sırt ağrıları, duruş bozuklukları, nefes alma sorunları, meme altında kızarık ve kaşıntılı deri lezyonları ek olarak hastaları ciddi ölçüde rahatsız edebilmektedir.

Meme küçültme ameliyatında ne amaçlanır ?

Meme küçültme ameliyatında amacımız meme başını uygun pozisyonuna tekrar taşımak, memenin boşalmış olan üst kutupunun dolgunluğunu sağlamak, göğüs duvarı üzerinde istenilen şekilde bir meme oluşturmak, fazla deri ile birlikte bir miktar meme dokusunuda çıkararak meme hacmini azaltmaktır.

Memenin büyüklüğüne ve özelliğine göre seçlen teknik ve yara izleri değişiklik gösterir. Nispeten küçük memelerde meme başının çevresinden meme altı kıvrımına doğru inen iz olurken, çok büyük memelerde meme altı kıvrımı boyunca uzanan ters T olarak adlandırılan iz kalabilmektedir. Bu izler ilk zamanlarda belirgin olur ama 6. Aydan sonra azalarak daha az belirgin hale gelir.

Ameliyatın sonucunda çıkarılan parçalar patolojik incelemeye gönderilir. Meme kütlesinin azalması ile hastanın omurga problemlerinde dramatik bir düzelme meydana gelir, bunun yanında meme kanseri geliştirecek doku azaldığı için kanser riskinde bir miktar düşüş sağlanmış olur.

Meme kanseri emzirmeyi etkiler mi?

Emzirme çağındaki hastalarıda ameliyat edebilmekteyiz. Kullanılan cerrahi tekniğe ve çıkarılan meme dokusuna göre emzirme az yada çok etkilenir. Gelecekte emzirme ihtimali olan hastalarda meme başı ve meme dokusu ilişkisini en az bozan teknikler seçilerek emzirmenin daha az etkilenmesi sağlanmaya çalışılır.