Liposuction

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://gokhantemiz.com/wp-content/uploads/2022/10/liposaction5d8201b2e5322-1-1.png

Vakumla Yağ Alma (Liposaction)

Fazla kilolar insan sağlığını ciddi ölçüde tehdit eden problemlerin başında gelirken aynı zamanda da kozmetik olarak da ciddi sorunlar oluşturabilmektedir. Fazla yağ dokusunun uzaklaştırılması için birçok yöntem vardır. Liposuction, abdominoplasty, kol germe, uyluk germe bu yöntemlerdendir.

Vakumla yağ alma işlemi hangi hastalarda uygulanabilir?

Vakumla yağ alma işlemi kilo verme yönteminden ziyada kontur düzeltme tekniği olarak tanımlanabilir. Bu yöntemle alınacak yağ miktarı sınırlıdır bu nedenle özelikle bölgesel yağlanması olan hastalarda özelikle tercih edilir.

Vakumla yağ alma işlemi nasıl yapılır?

Deri altına küçük kesiler ile yerleştirilen tüpler yardımı ile yağ dokusunun negatif basınç yaratan sistemler yardımı ile alınmasıdır. Uygulama küçük alanlarda uygulanacaksa lokal anestezi ile yapılabilir. Daha geniş alanlarda uygulanacaksa, sedasyon ve lokal anestezi tercih edilir. Vücudun bir çok alanında tek seferde çalışılacaksa, genel anestezi ile işlemin yapılması uygundur.

Lokal anestezi ile yapılırsa hastanede yatış gerekmez, genel anestezi ile yapılacak ise 1 gece yatış uygulanabilir.

Vakumla yağ alma işleminden sonra kilo alınırsa ne olur?

Vücutta bulunan yağ hücrelerin sayılarını artırma yeteneği yoktur. Kilo aldıkça bu yağ hücrelerinin hacmi artar. Liposaction işlemi sırasında basen, karın gibi vücudun yağ depolarından yağ hücreleri uzaklaştırılır. Ve daha düzgün bir vücut kontürü sağlanır. Tekrar kilo alındığında kilonun dağılımı hücre sayısı artmadığı için daha dengeli olmaktadır. Vücut ölçüleri artsa da kontürde ciddi değişiklik olmaz.