Zayıflama Sonrası Estetik

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://gokhantemiz.com/wp-content/uploads/2022/10/zayiflama-1.jpg

Zayıflama Sonrası Estetik Cerrahi

Günümüzde obezite (aşırı kilolu olma) çağın hastalığı haline gelmiştir. Obezitenin belki de en masum yanı estetik görünüm bozukluğudur. Çünkü obezite, yol açtığı kalp damar hastalıklarıyla ve şeker hastalığına neden olması ile kişinin yaşam süresini ciddi oranda azaltmakla kalmaz hayat kalitesini de bozar. Bu nedenle artık obeziteye karşı bir çok insan ciddi bir savaş vermektedir. Obeziteyle mücadele ederken ilk basamak ve öncelikle yapılması gereken hayat biçimini değiştirmektir. Diyetisyen kontrolünde iyi bir diyet ve spor en güçlü silahınızdır. Bir grup insan diyet ve sporla ciddi miktarda kilo kaybederek sağlığına kavuşurken, bu silahlarla başarılı olamayan ve zayıflamak konusunda kararlı bir grup insan ise ameliyata başvurur. Zayıflama için yapılan ameliyatların tümüne Bariatrik Cerrahi denir.

Diyetle veya bariatrik cerrahi ile kayda değer oranda zayıflayan kişilerde ne kadar özen gösterilse de vücudun bir çok bölgesinde deri fazlalığı ve bu fazlalığa bağlı sarkmalar oluşması kaçınılmazdır. Bu sarkıklıkların miktarı kişiler arasında farlılıklar gösterebilir. Bu sarkmaların düzeltilmesi için bölgelere uygun olarak germe ameliyatları yapılır.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Estetik Cerrahi

Mideye kelepçe takılması, mideye balon uygulaması, tüp mide ve mideye by pass uygulaması gibi kişinin hızla kilo vermesine olanak sağlayan cerrahi işlemler topluluğuna Bariatrik Cerrahi (obezite cerrahisi) denir.

Bariatrik Cerrahi operasyonları son derece ciddi ameliyatlardır ve genel cerrahlar tarafından yapılır. Bu ameliyatlardan sonra hastalar hızla kilo kaybeder. Bu kilo kaybına bağlı bazı hastalarda aşırı derecede deri sarkıklığı oluşur. Bu sarkıklıklara bağlı oluşan kötü görünümü gidermek için estetik cerrahi ameliyatları yapılır. Bu ameliyatların yapılabilmesi için obezite cerrahisi sonrasında belli bir süre geçmiş ve hastaların hem metabolik durumu oturmuş hem de kilo vermeleri tamamlanmış olmalıdır. Bu süre genellikle 1 yıldır.

Bariatrik Cerrahi sonrasında kilo veren hastalardaki sarkıklıkları gidermek ve vücudun deforme olan kısımlarını düzeltmek için bir dizi ameliyat yapılabilir. Bu ameliyatlar planlanırken kişinin ihtiyaçları, sağlık durumu ve yaşı hesaba katılır. Genellikle birden fazla bölgede ameliyat gerekir ve bu ameliyatlar kombine edilerek yapılabilir. Bariatrik Cerrahi sonrasında kişi zayıflayarak ince bir vücuda kavuşmuştur ancak birçok hastada aşırı kiloluyken genişlemiş olan deri, zayıflayan yeni vücuduna uyum sağlayamaz ve sarkmalar oluşur. Bu durum medium (M) ölçüde olup XXL kıyafet giymek gibidir tabi ki kıyafet güzel görünmeyecektir. Bu noktada obezite sonrası estetik cerrahi devreye girer. Sarkıklığa neden olan deriler alınarak ve gerekli kontür düzeltmeleri yapılarak daha düzgün vücut hatları oluşturulur. Ameliyat izleri mümkün olduğunca görünmeyen bölgelere yerleştirilir yani karın germe izi bikininin altında, sırt germe izi sütyen kullanılan yere denk gelecek şekilde planlanır. Ayrıca estetik dikişler kullanılarak daha az iz kalması planlanır.

Zayıflama Sonrasında Yapılan Estetik Girişimler

• Yüz germe ve boyun germe

• Yüze yağ enjeksiyonu

• Kol germe

• Meme dikleştirme

• Meme büyütme

• Sırt germe

• Karın germe

• Karın germe ve kalça kaldırma (circumferential abdominoplasty)

• Kasık germe ve küçültme

• Uyluk germe

Bu ameliyatların hangilerinin yapılması gerektiği konusu kişiye özgüdür, kişinin deri fazlalıkları ve sağlık durumu ile yakından ilgilidir. Bu konuyla ilgili size özel, daha ayrıntılı ve doğru bilgi edinmek için bir hekimden randevu alıp muayene olmanız uygundur.