PRP

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://gokhantemiz.com/wp-content/uploads/2022/10/prp-1.jpg

PRP: Kendi Kanınızdan Oluşturulan Gençlik Aşısı

PRP platelet rich plasma nın kısaltılmış halidir. Daha anlaşılır bir ifade ile yazarsak sizden bir miktar kan alındıktan sonra bir takım özel işlemlerden geçirilerek büyüme hormonu ve onarıcı faktörlerden elde edilen zengin seruma elde verilen isimdir.

PRP Nasıl Etki Eder?

PRP hazırlanırken kanınızda bulunan trombosit (kan pulcukları) hücreleri yoğunlaştırılır. Kan pulcukları doku onarıcı faktörler ve büyüme hormonu açısından çok zengindir, PRP nin iyileştirici ve onarıcı özelliği bu etkiyle oluşur. Bu etkiler sayesinde PRP kendine bir çok kullanım alanı bulmuştur ve bu alan sadece Estetik Cerrahi ile sınırlı değildir. Kemik ve kıkırdak iyileştirici etkisi sayesinde Ortopedi alanında çok yaygın kullanılmaktadır. Yaraları iyileştirici etkisi Plastik Cerrahi de diğer bir kullanım alanıdır. PRP nin bu onarım yapıcı ve dokuları onarıcı etkileri Estetik Cerrahi de bir çok kullanım alanı bulmuştur. PRP nin yüz bölgesine yapılarak bu bölgedeki deriyi daha canlı ve parlak hale getirmesi halk arasında gençlik aşısı olarak da adlandırılmasına neden olmuştur. Bunun yanında saç dökülmesini önleyici, saç kalitesini arttırıcı, yara iyileşmesini hızlandırıcı, sivilce ve benzeri izleri azaltıcı amaçla kullanılır. Ayrıca cilt kalitesini arttırıp yaşlanmayı geciktirici etkisi de kullanım nedenlerindendir. Amaca bağlı kullanım seansları değişir.

PRP Uygulaması

PRP için sizden genellikle ihtiyaca uygun olarak 15-30 cc kan alınır. Kan bir takım özel işlemlerden geçirilerek PRP hazırlanır. PRP nin hazırlanışı 20 dakikadır. Ardından ince iğnelerle uygulama bölgesine verilir. Ağrıyı azaltmak için öncesinde yüzünüze anestezik krem sürülür. Toplam işlem süresi 30 dakikadır. Yapıldıktan hemen sonra hafif makyaj yapıp işinize dönebilirsiniz. İğnelere bağlı makyajla kapatılabilen çok hafif morluk veya sivri sinek ısırığı kızarıklıklıklar oluşabilir. Kendi kanınızdan yapıldığı için alerjik değildir ve reaksiyon oluşturmaz.

PRP tedavisi uygulama alanları

• Ciltteki kırışıklıkların azaltılması

• Cilt hücrelerinin yenilenmesi ve canlanması

• Cilt beyazlatma ve göz altı morluk, torba tedavisi

• Leke tedavisi (Gebelik, melasma)

• Akne ve yara izleri tedavisi

• Saç dökülmelerinin durdurulması ve saç sağlığının korunması

• Kronik iyileşmeyen yara tedavileri

• Ağrılı eklem rahatsızlıklarında eklem içi uygulamalar

• Daha bir çok ortopedik ve nörolojik rahatsızlıkta