Meme Büyütme

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://gokhantemiz.com/wp-content/uploads/2022/10/meme-buyutme5d81f14b23c77-1.png

Meme Büyütme (Göğüs Büyütme)

Her ne kadar halk arasında göğüs dense de tıpta meme sözcüğü tercih edilir. Bu yüzden biz de yazımızda meme sözcüğünü kullanmayı tercih ettik. Memenin öneminin tarih boyunca meme hem dişilik hem de doğurganlık sembolü olmasından kaynaklandığı söylenebilir. Bu yüzden daha dolgun memeler her zaman cazibesini korumuştur ve arzu nesnesi olmuştur. Bu nedenledir ki her geçen gün meme büyütme ameliyatı olan kadınların sayısı artmaktadır ve günümüzde Amerika’da en sık yaptırılan estetik ameliyat haline gelmiştir. Eğer meme büyüklüğünüzden memnun değilseniz büyütmek için en geçerli ve güvenli yol meme büyütme yani silikon protez ameliyatı olmaktır.

Meme Büyütme Yöntemleri Nelerdir ?

Ameliyatsız Yöntemler

Göğüs büyütme ameliyatından kaçınmak için bir çok yöntem ve ilaç denenmiştir. Memeyi büyüttüğünü iddia eden kremler genellikle o bölgede kan dolaşımı ve ödemi arttırarak gerçek bir büyümeden ziyade geçici bir ödem yaparlar. Bu kremlerle elde edebileceğiniz büyüme oldukça sınırlı ve geçicidir. Östrojen (kadınlık hormonu) içeren krem ve haplar meme büyümesini sağlar. Ancak östrojen ister sentetik olsun ister bitkisel olsun meme kanseri için risk faktörüdür. Yani dışardan östrojen kullanımı meme ve rahim kanserine neden olabilir. Kesinlikle kullanmamalıdır.

Ameliyatsız göğüs büyütme veya ameliyatsız meme büyütme diye sunulan memeye veya meme altına enjekte edilerek meme büyüten yöntemler de son dönemlerde popüler hale gelmiştir. Ancak memenize neyin enjekte edildiği çok önemlidir çünkü uygun olmayan (sıvı silikon, onaylı olmayan dolgular) maddeler kısa dönemde enfeksiyon, uzun dönemde yabancı cisim reaksiyonu (kızarıklık, şişlik ve sertlik) oluşturarak hayatınızı zindana çevirebilir. Maalesef uygun olmayan madde enjeksiyonu sonucunda memesini kaybeden bir çok kadın mevcuttur.

Yeni çıkan aquafilling veya hyaluronik asit gibi maddeler lse ilgili de bir kaç problem mevcuttur. Birincisi bu maddelerle gerçekten ciddi oranda büyüme sağlamak zordur. Amaca ulaşmak için çok fazla miktarda enjekte edilmesi gerekir ki bu da maliyeti arttırır. Bu maddelerin de yabancı cisim reaksiyonu ( kızarıklık, sislik ve ağrılı sertlik) oluşturma riski vardır. Bu reaksiyon meydana gelirse memeye yaygın olarak enjekte edildiği için (yüzdeki gibi küçük bir alana enjekte edilmesinden farklı olarak) düzeltilmesi çok zor olabilir. Enjeksiyondan 2-3 ay sonra ödem gerileyince hacimde azalma olur. Bu maddelerin kalıcılığı sınırlıdır ve memeniz giderek hacim kaybeder. Ayrıca bu maddelerin hiçbiri meme büyütmede standart yöntem olan meme protezi (silikon) kadar uzun yılardır kullanılmamıştır ve meme protezi kadar hacim artışı sağlayamaz yani kısa dönemde olduğu kadar uzun dönemde de ortaya çıkabilecek riskler mevcuttur.

Ameliyatla Meme (Göğüs ) Büyütme

Ameliyatla göğüs büyütme yağ enjeksiyonu ile veya silikon protezler ile yapılabilir.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme

Yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme kişinin kendinden alınan yağların memeye verilmesiyle yapılır. Kulağa çok hoş gelse de bu yöntemin sonuca ulaşma konusunda bir takım sınırlılıkları ve dezavantajları vardır. Öncelikle uygulanması protezlerden daha sonra ortaya çıkmış olup Plastik Cerrahlar arasında kullanımı açısından görüş birliği yoktur. Ancak yapılan çalışmalar göstermektedir ki giderek daha fazla cerrah yurt dışında ve ülkemizde bu tekniği uygulamaya başlamıştır.

Bu yöntemin dezavantajlarından bir de enjekte edilen yağın ancak belli bir kısmı yaşar (%30-45). Yani yapıldıktan sonra mutlaka belli oranda hacim kaybı olacaktır üstelik istenilen büyüklüğe ulaşmak için birden fazla seans gerektirebilir. Yine de bu teknik için bütün hastalar uygun değildir. Kişi zayıfsa yeterli yağ çıkmayabilir. Yeterli yağ çıksa bile çok büyük miktarda hacim artışı istenilen durumlarda yeterli büyüme elde edilemeyebilir.

Bu yöntem su an için standart bir yöntem olmamakla birlikte uygulamadan önce cerrahınız ile mutlaka ayrıntılı bir görüşme yapmanızı tavsiye ederim.

Silikon Protezlerle Meme (Göğüs) Büyütme

Göğüs büyütmenin en eski, en etkili ve standart yöntemidir. İlk silikon protez 1962 yılında üretilmiştir ve o tarihten bu yana kullanılmaktadır. Bu yöntemde meme dokusunun altına ya da kasın arkasına yerleştirilen silikon protezlerle meme büyütme sağlanır. Yazının devamında bu yöntemden bahsedilmektedir.

Meme Protezleri (Silikonlar) Güvenli midir?

Bu konuda sayısız spekülasyon olsa da evet GÜVENLİDİR. Meme protezi kanser yapar, romatizmal hastalıklara neden olur, silikon süte karışır, hamilelikte çıkartmak gerekir” gibi pek çok şehir efsanesi bulunsa da bunların gerçek olmadığı kanıtlanmıştır. Yalnız şunu eklemek gerekir ki, doğru koşullarda (ameliyathane de), doğru kişilerce (Plastik Cerrahi Uzmanları) ve kaliteli (FDA Onaylı) protezler kullanılarak yapıldığında son derece güvenli ameliyatlardır. Bu söylediklerimden ameliyatın hiç bir riski olmadığı anlaşılsın istemem. Her ameliyat gibi bu ameliyatın da risk ve komplikasyonlarının olduğu unutulmamalıdır.

Meme Protezi Emzirmeye Engel midir?

Emzirmeyle ilgili gözden kaçırılan öneli bir nokta tüm kadınların emziremediğidir. Yapılan istatistiklere göre doğum yapan kadınların % 60 ı emzirebilmektedir. Meme protezi ameliyatında silikon meme dokusunun altına yerleştirilir. Koltuk altı ve meme altından yapılan kesilerde meme dokusuna hiç dokunulmadan protez yerleştirilir. Bu kesilerle yapılan meme büyütme ameliyatı emzirmeye kesinlikle engel değildir. Meme başından yapılan kesilerde ise süt kanallarının bir kısmı (yarıdan az) kesilebilir. Bu yüzden eğer çocuk doğurmayı planlıyorsanız doktorunuza söylediğinizde ameliyatı bu duruma uygun planlayarak emzirmeye hiç bir engel olmayacak şekilde yapabilir.

Meme Protezi ile Doğal Görünümlü Göğüsler Yapılabilir Mi?

Meme protezi ameliyatları ile doğal görünümlü göğüsler yapılabilir. Doğal görünümlü göğüsler ile yapay görünümlü göğüs tamamen tercih meselesidir. Maalesef dünyaca ünlü bir çok kadının tercihi doğrultusunda yapılan yapay görünümlü silikon protez ameliyatları medyada ön plana çıkartılmaktadır. Bu ameliyatlar yapılırken hastaların tercihleri de önemlidir. Bazı hastalar özellikle daha büyük ve yapay görünümlü sonuçları talep etmektedirler. Halbuki silikon protezle meme büyütme ameliyatları ile daha doğal sonuçlara da ulaşılabilir. Seçilen protezin şekli ve büyüklüğü, cerrahi teknik ve sizin mevcut memenizin şekli sonuçların yapay ya da doğal olması ile yakından ilişkilidir. Bu konudaki tercihlerinizi cerrahınız ile ayrıntılı olarak konuşmanızı tavsiye ederim.

Meme Protezi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

FDA Onayı Nedir?

FDA U.S. Food and Drug Administration olup, Türkçe “Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi” olarak ifade edilir. Yani Amerika’da tıbbi malzemeleri kontrol eden resmi devlet kurumudur. Protezin FDA onaylı olması sağlınız için şarttır çünkü maliyetleri ucuzlatmak için tıbbi silikon yerine saniyede kullanılan silikondan üretilen daha ucuz protezler mevcuttur. Ülkemizde kullanılan FDA onaylı markaların kullanılması maliyetleri arttırsa da kesinlikle tavsiye edilir.

Meme Protezi Çeşitleri

Meme protezleri yani silikonlar temel olarak içi serumla dolu olan ve içi silikon jellerle dolu olanlar olarak iki gruba ayrılır. İçi silikon jel olanların içindeki silikon koyu bir jöle kıvamındadır. Silikon patlaması magazinel çok yaygın rastlanan bir olaymış gibi yansıtılsa da aslında oldukça nadirdir ve genellikle trafik kazaları veya bıçaklanma gibi delici cisimlerle temas sonrasında oluşur. Günümüzde kullanılan yeni kuşak silikonların kıvamı çok koyu olduğu için patlasa da silikon vücuda dağılmayacağı için tehlike arz etmez.

Protezler yüzey özelliklerine göre pürüzlü ve düz olarak üretilmektedir. Pürüzlü yüzeyli protezlerde kapsül oluşumu daha az görülmektedir.

Şekline göre protezler yuvarlak ya da anatomik (damla) olarak ikiye ayrılır. Yuvarlak olanlar yarım küre şeklindeyken anatomik olanların üst kısımları daha basık, alt kısımları ise daha şişkin üretilerek meme şekli taklit edilmeye çalışılır. Bu protezlerin ikisinin de kendine göre tercih edildiği ve avantajlı olduğu durumlar mevcuttur.

Meme Büyütme (Göğüs Estetiği) İçin Kimler Uygun Adaydır?

Meme gelişimini tamamlamış (18 yaş ustu) ve göğüs büyüklüğünden memnun olmayan bütün kadınlara potansiyel olarak meme büyütme (silikon protez) ameliyatları yapılabilir. Ancak bu ameliyatı olurkenki motivasyonunuz çok önemlidir. Daha iyi bir işe girme, işte yükselme, hiç bulamadığı beyaz atlı prensini bulma girme gibi bir çok konuda (çok nadiren ise yaradığı düşünülse de) size yardımı olmaz. Eşlerin arası bozuksa asla düzeltmez veya kocayı eve bağlamak konusunda hiç bir işe yaramaz. Bu ameliyatı olmak isteyen kişinin motivasyonu sadece kendisi olmalı ve ameliyat sonrasında hedeflediği tek şey ise daha büyük ve güzel göğüslere sahip olmak olmalıdır.

Doğru motivasyonu olan, gelişimsel olarak kendine göre yeterli meme büyüklüğüne sahip olmadığını düşünen, gebelik ve emzirme sonrasında veya kilo verdikten sonra göğüslerde küçülme –sönme – hacim kaybı olan kadınlar göğüs büyütme için uygun adaylardır.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi

Meme ameliyatı öncesinde 4O yaşın altındaki hastalar meme ultrasonu, 40 yaşın üzerindekiler ise mamografi çektirmelidir ve bu tetkikler saklanmalıdır. Meme protezi daha sonra mamografi çekilmesine engel olmaz ve mamografide boşluk olarak görünür. Ameliyat öncesinde aspirin, kumadin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar kesinlikle kullanılmıyor olmalıdır. Adet döneminde de kanamaya yatkınlık olduğu için ameliyat yapılması tercihedilmez ve böyle bir durumunuz varsa doktorunuza mutlaka söylemelisiniz.

Ameliyattan sonra giyinmek için önden açılabilen bir elbise yanınızda getirmeniz çok iyi olur.

Göğüs Estetiği Ameliyatı

Ameliyatta planlanan meme protezi kas altına veya meme dokusunun altına yani kasın üzerine konur. Seçilen protez ihtiyaca ve hastaların tercihine göre yuvarlak veya damla şekilli olabilir. Yine içi serum dolu veya silikon jelli olabilir. Sonuçta burada bir çok olasılık ortaya çıkıyor. Bütün bu tercihlerin etkisi görünüş ve kullanım açısından farklı olacaktır. Doktorunuzla bu olasılıkları detaylı olarak konuşmanızı ve doktorunuzun tecrübesinden yararlanmanızı tavsiye ederim.

Ameliyat kesileri 3 yerden yapılabilir. Koltuk altı, meme başı ve meme altından. Her kesinin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bu kesilerin kullanım tercihi cerrahlar arasında değişebildiği gibi ayni cerrah için hastadan hastaya da değişebilir. Hastaların çoğunda belli belirsiz ,konulan protezin büyüklüğüne göre değişebilen kısa (4-5 cm) bir iz kalır. Bu iz meme altından yapıldıysa bikininin altında kalacak şekilde yerleştirilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sabah yapıldıysa aksam veya ertesi gün hastaneden taburcu olunabilir. Ameliyat sonrası çok ağrılı değildir. Protez göğüs kası arkasına konmuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Ameliyat sonrası memeye sütyen veya sargı uygulanır. Eriyen dikişler kullanılır ve dikiş alınmasına gerek kalmaz. Erken dönemde şişlik olabilir , meme başında his azalması ve deri üzerinde hafif morluklar olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. Kas altı konulduysa ağır fiziksel işlerde hasta 3 hafta çalışamaz. Hastaya 2 ay ağır sporlardan ve fiziksel aktivitelerden uzak durması önerilir.