Erkekte Meme Estetiği (Jinekomasti)

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://gokhantemiz.com/wp-content/uploads/2022/10/erkekte-meme-estetigi-jinekomasti5d81f316593fd-1.png

Jinekomasti Düzeltilmesi (Erkekte Meme Küçültme)

Ergenlik döneminde erkekte meme büyümesi hormonal nedenlere bağlı olarak meydana gelebilir. Bu dönemde meme lerde ağrı ve hassasiyet şikayetleri büyümeye eşlik edebilir. Hormonal düzenin sağlanmasını takiben ergenlik sonrası dönemde çoğunlukla şikayetler geçer. Bu durumun kalıcı olması hali jinekomasti olarak adlandırılır. Jinekomasti çoğu zaman giyim kuşamı, kişinin postürünü ve öz güvenini etkileyerek sosyal bir sorun haline gelir.

Jinekomasti çoğunlukla yukarıdaki neden e bağlı olarak ortaya çıksada bazan hormon salgılayan tümörlere yada birtakım ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle hastalarda hormon tetkikleri, ultrasonografi yada MR ile ileri tetkikler yapılarak ayırıcı tanıya gidilir.

Ayırıcı tanı yapılıp hastanın ameliyatına karar verdikten sonra meme dokusunun miktarı, hastanın yaşı, cilt elastikiyetine bakılarak teknik seçimi yapılır. Büyüklüğü sınırlı ve sarkması olmayan hastalarda sadece vakumla yağ alma işlemi sorunu çözerken ileri derecede büyük ve sarkık memeye sahip hastalarda deri çıkartıcı işlemlerin de yağ almaya eklenmesi gerekebilir.

Ameliyat bölgesinde şişme, morarma, yanma, batma hissi olabilmektedir bu şikayetler 2,3 günde geriler, tüm hastalar bir miktar baskı sağlamak için 2,3 hafta süre ile korse kullanılmaktadır. 2 gün sonra hasta banyosunu yapabilir 5 hafta ağır egzersizlerde uzak durmalıdır.