Botulinum Toksin Uygulaması

Botulinum Toksin Uygulaması

Botoks

Botoks  özellikle yaşlanmaya karşı yaygın kullanılan ve son derece etkili bir silahtır.   Botoks aslında Clostrodyum difficile isimli bakteriden elde edilen bir toksindir (zehir). Bu bakteriye ait toksin seyreltilerek son derece etkili ve tıp alanında birçok kullanım alanına sahip harika bir ilaç elde edilmiştir.

Botoks, estetik cerrahide en sık yüzün üst kısmındaki yani alın, kaş arası ve göz çevresindeki kırışıklıkların ortadan kaldırılmasında kullanılır. Bu kırışıklıkların oluşma nedeni esas olarak mimik hareketleridir. Botoks bu bölgedeki kasları zayıflatarak kas hareketlerini azaltır. Böylece eski kırışıklıkları ortadan kaldırdığı gibi yeni kırışıklıkların da oluşmasını engeller.

 Bu kullanımlarının yanında botoks gülüş şeklinizi değiştirmek için de kullanılır. Eğer gülerken diş etleriniz gereğinden fazla görünüyorsa (gummy smile) bu görünüm botoksla azaltılabilir. Ya da yüzünüzde Mona Lisa benzeri hafif bir gülümseme oluşturmaya yarayabilir. Boyundaki bantları (perdelenmeleri-kırışıklıkları) azaltmak için de kullanılır.

Bunların dışında koltuk altı, avuç içi ve ayak terlemesini azaltmak için kullanılır. Son yıllarda migrenli hastalara botoks uygulamasının

atak sıklığını azalttığı ortaya konulmuştur.

Botoks Güvenli midir?

Botoks uygulaması Amerikada ve tüm dünyada açık ara en sık uygulanan estetik amaçlı yapılan işlemdir. Botoksun tıpta kullanımı daha eskilere dayanmasına rağmen,90 lı yılların sonunda  estetik amaçlı kullanımı başlamıştır. Bir toksin olmasına rağmen estetik uygulamalarda kullanılan botoks dozları oldukça düşüktür ve bu nedenle son derece güvenlidir.  FDA (Amerikanın Sağlık Bakanlığına bağlı Gıda ve İlaç Endüstrisinin Denetimini Düzenleyen Kurum)  hamile ve emziren kadınlar dışındaki kişilere uygulanmasında bir sakınca olmadığını bildirmiştir.

Tabi ki Botoksun güvenilirliği piyasadaki FDA onaylı markalar için söz konusudur. Bu markalar kullanıldığında alerji ya da ciddi yan etki riski olmadığı klinik tecrübelerle gösterilmiştir.  Son dönemlerde daha ucuz olduğu Çinden ithal edilen güvenilirliği  tartışmalı kaçak Çin malı botokslar ise alerjiktirler ve güvenli değildir. 

Botoks Nasıl Etki Eder?

Botoks uygulandığı kastaki sinir uçlarını bloke ederek kasın kasılmasını engeller. Yani kaslarda kısmi bir güçsüzlük meydana getirir. Botoksun bu etkisi geçicidir çünkü kas bu duruma yeni sinir ucu oluşumuyla tepki gösterir. Botoks kırışıklıklar için ilk kez  uygulandığında kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle etkisi 4 ay sürer. Ardından ikinci uygulamada bu süre 6 aya çıkar. Devamlı uygulamalardan sonra bu süre uzar, 8 hatta 12 ayı bulabilir. Koltuk altı  terlemesi için uygulandığında her ne kadar ortalama etkisinin 6 ay olduğu söylenmesine rağmen etkisi genellikle 8 -10 ay sürmektedir.

Botoks Uygulaması İçin Kimler Uygun Adaydır?

Botoks her yaştan insana uygulanabilir. En ideal hasta grubu mimiklerini çok kullanan genç hastalardır. Bu hastalarda oluşmaya başlayan kırışıklıkları yok eder ve kırışıklık oluşumunu engeller. İleri yaştaki hastalar için de botoks  kullanımı yine  çok faydalıdır. Kırışıklıklar iyice derinleşmeden yapıldığında daha etkilidir, kırışıklıkları azaltır ve  yüz gençleştirmesinin ilk adımıdır.   İleri yaştaki hastalarda bazen yerleşmiş derin kırışıklıklar olabilir. Bu durumda da  ilk tedavi adımı botokstur, daha iyi sonuç almak için dolgu ile kombine etmek gerekebilir.

Botoksun Başlıca kullanım alanları

Alın ve kaşlar arasındaki kırışıklıklar

Kaz ayakları

Kaş kaldırma

Gummy smile düzeltme

Mona lisa gülüşü oluşturma

Koltuk altı terleme tedavisi

El ve ayak terlemesi tedavisi

Migren tedavisi 

Botoks Uygulaması Sonrası Yüz İfadeniz Değişir Mi? 

Botoks yaptırmayı düşünen kişilerin en büyük korkusu botoks sonrasında adeta maske gibi mimiklerini kullanmayan yüz ortaya çıkmasıdır. Bu aslında istenen bir durum değildir ve ehil olmayan ellerde botoks dozu gereğinden fazla yapıldığında ortaya çıkar. Kaşların şekli ve pozisyonu kişinin yüz ifadesini ve duygu durumunu belirleyen en önemli etmendir. Kişilerin mimik kullanımı ve kaş şekli arasında çok farklı varyasyonlar mevcuttur. Botoksla kaşlarımızın kalkıklığı ve şekli değiştirilebildiği için dolaylı olarak yüz  ifadesi de değişebilir. Bu değişim ehil ellerde sizin lehinize kullanılabilirken ehil olamayan ellerde istenmeyen birtakım ifade ve görünümlerin ortaya çıkmasına neden olur. Yine isteğe bağlı olarak yüz ifadesi ve mimik hareketleri korunarak daha genç bir görünüm elde edilmesi de mümkündür. Botoksla ilgili şikayet ve çekincelerin hemen hemen tamamı yeterince profesyonel olmayanlar tarafından yapılan uygulamalar sonucunda ortaya çıkar.

Botoks Uygulaması Ağrılı mıdır ?

Botoks yaptırmak zannedildiği gibi ağrılı bir işlem değildir hatta . iğneden korkan hastalar bile botoks yaptırdıktan sonra boşuna korkmuşum derler.  Botoks tıbbi olarak bulunan en küçük iğnelerle uygulanır. Botoks yapılırken buz uygulanması ağrıyı daha da azaltır 

Botoks Sonrası Süreç

Botoks yaptırma işlemi oldukça kısa bir işlemdir. Uygulama süresi yaklaşık 5-10 dakikadır. Yapıldıktan sonra isterseniz hemen makyaj yapabilir ve günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.  Yüzünüzde çok hafif sivrisinek ısırığı benzeri kızarıklıklar olur ve kısa süre sonra geçer. Botoks yapıldıktan sonra etkisi 3. Günde başlar ve maksimum etkisi 10. Günde görülür.

Tüm Kampanya & Duyurulardan Haberdar Olun.