Migren Cerrahisi

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://gokhantemiz.com/wp-content/uploads/2022/10/migren-cerrahisi5d82026277d4e.png

Migren Cerrahisi

Migren kişinin günlük yaşamını ciddi bir şekilde etkileyen baş ağrıları ile karekterize bir sağlık sorunudur ve bir çok insanı etkilemektedir. Klasik olarak miğren gerek atak sırasında gerekse ataklar arasında kullanılan çeşitli ilaçlarla kontrol altına alınmaya çalışılır. Bu şekilde hastaların bir kısmı şifa bulurken bir kısmı da fayda görememektedir.

Günümüze kadar plastik cerrahi migren ile uğraşmamıştır. Fakat Amerikalı plastik cerrah Prof. Dr. Bahman Guyuron’un yüz gençleştirme ile ilgili yaptığı bazı endoskopik ameliyatlardan sonra hastalarında beklenmedik bir şekilde migren ağrılarının kaybolduğunu görmüş ve bunun sebebini araştırarak 2000 yılında Amerika’da bu bulgularını bilimsel ortamda yayınlamıştır. O günden bu güne Dr. Guyuron konu ile ilgili çalışmalarına devam etmektedir.

Günümüzde migren cerrahisi hakkında bilimsel ortamda çok sayıda bilimsel çalışma birikmiştir. Aynı zamanda ameliyat sonrası 5 yıllık takipleri olan yüzlerce hastanın uzun dönem izlenme şansı olmuştur. Sonuç olarak bu dönem içinde migren ameliyatı geçiren hastaların bir kısmının migren ataklarının tamamen geçtiği, bir kısımında da bu atakların sıklığı ve şiddetinde azalma ilaç kullanımında azalma olduğu gözlenmiştir. Toplamda %90 oranda hasta migren ameliyatından fayda görmüştür.

Migren cerrahisinde temel olarak alın, şakak ve ense bölgesinde kafa tasından çıkıp baş etrafında dağılan bazı sinirlerin kas veya damar gibi onları sıkıştıran ve migren atağının tetiklenmesine sebep olan anatomik oluşumlardan kurtarılması amaçlanır.

Ameliyat saçlı deri içerisinde yer alan küçük kesilerden girilerek endoskopik yöntemle yapılır. Sonuçta görünür iz kalmaz. Ameliyat üzerinde çalışılacak bölge sayısına bağlı olarak yarım saat ile üç saat arasında sürebilmektedir. Hastalar bazen aynı gün taburcu edilmekte bazen de bir gece yatırılmaktadır.

Bilinmelidir ki tüm baş ağrıları migren değildir. Kafa içinde yer alan iyi yada kötü huylu kitlelerden tansiyon yüksekliğine kadar bir çok hastalık baş ağrısına sebep olabilir. Migren cerrahisinden ise sadece migren hastaları fayda görür. Bu nedenle bu ameliyatın planlandığı bir hasta bir nöroloji uzmanı tarafından mutlaka değerlendirilmeli ve migren tanısı kesinleştirilmelidir.

Tüm ameliyatlarda olan enfeksiyon kanama iyileşmede gecikme gibi komplikasyonlar bu ameliyatta da vardır. Migren cerrahisi bir beyin ameliyatı değildir kafatası kemiklerine hiçbir müdahale yapılmadan sadece deri altında çalışılır bu nedenle beyine ilişkin bir komplikasyon olasılığı neredeyse yoktur.

En istenmeyen şey ise hastanın ameliyattan fayda görmemesidir. Bu oran%10 gibi düşük olsa da ihtimal dahilinde olduğu unutulmamalıdır.